Přechod na next-gen je vlažný, nežeňte se za novou konzolí

Přechod na next-gen je vlažný, nežeňte se za novou konzolí

27 července, 2021 0 Od Martin Havel

Nová generace konzolí je s námi již skoro devět měsíců, ale herní trh zatím stále působí tak, že na next-gen teprve čekáme.

Patříte-li mezi šťastlivce, na které se dostalo při předobjednávkách konzolí nové generace, velmi pravděpodobně si nyní říkáte, kdy vlastně přijde ten veleočekávaný next-gen. Kdy využijete naplno sílu té mašiny, která má pod kapotou výrazně více než její předchůdce? Ano, nové funkce, vyšší framerate či 4K rozlišení jsou hezké věci, ale důvod ke koupi dalšího herního zařízení domů to není.

Především u Sony se fanoušci cítí trošku zklamaní z toho, že velká část her, jež společnost prezentovala jako lákadla na PS5 nakonec vyjdou i na staré generaci Playstationu. Je tak celkem pochopitelné, že někteří mají pocit, že byli oklamáni. Podívejte se zpětně na PS5 showcase a spočítejte, kolik z prezentovaných her vyjde pouze na PS5. Právě hry jako pokračování God of War měly být zlatým hřebem toho, co si zahrajete na nových zařízeních a přinést generační skok, revoluci, první ukázku toho, jak daleko nás nová generace zavede. To ale není možné, když musejí vývojáři brát ohled na starý hardware. Nejde nám tu o grafiku, efekty a podobné serepetičky. Obdobně je na tom i Xbox, který na starou generaci vydá i své „vlajkové lodě“ typu Halo či Forza Horizon 5.

Jde o možnosti designu úrovní, posouvání se novým směrem a možnost inovace. Příkladem toho je například režim Legendary Dark Knight v Devil May Cry 5 Special Edition. PS4 na velké množství nepřátel svým výpočetním výkonem prostě nestačí a dostali ho tak pouze hráči na PS5. Ratchet zase na PS4 nejspíše nevyšel, protože rychlé proskakování portály by dělalo starší konzoli potíže. To jsou ty možnosti, které chceme mít. To je to, proč přichází nová generace. Jenže tento potenciál stojí často opodál nepovšimnut.

Ačkoliv podle vývojářů tyto hry vydání na PS4 nebrzdí, zároveň je technologicky neposouvá. Proč by jinak byla nutná nová generace, kdyby stará zvládla vše, co by si vývojáři mohli přát. Dostaneme tak pěkně běžící hry, které však nevyužijí svůj potenciál a to je škoda. Přece jenom jsem zastáncem toho, aby alespoň ty nejočekávanější a největší hry dostaly z aktuální techniky maximum.

Je ovšem důležité zmínit, že kvůli nedostatkům konzolí na trhu je naprosto pochopitelné, že se vydavatelé snaží své hry dostat i na starší konzole, které nabízejí mnohem větší trh a tedy i větší zisky. Nemohou navíc jenom tak ze dne na den opustit tak širokou základnu hráčů, která se navíc ani nemá jak k novým konzolím dostat.

Tato mince má prostě dvě strany a nikdy se nebudou moci vývojáři zavděčit všem. Next-genu v pravém slova smyslu se pravděpodobně (až na pár výjimek) nedočkáme ještě minimálně do konce roku. Rok 2022 už má být ale nabitý velkými tituly, které snad začnou pomalu ale jistě posouvat trh k zaměření na PS5 a nové Xboxy Series X/S. I v příštím roce však čekejme příval her, které se dostanou do rukou i majitelům PS4 a Xboxů One. Vlažný přechod na novou generaci vám tak dává možnost zatím v klidu pozorovat a zůstat klidný. Až na nového Ratcheta či Returnal vám totiž zatím moc neuteče.

Martin Havel

Obrázek: technadu.com