Velký fotbalový rozchod je tu, kdo na něm bude tratit?

Velký fotbalový rozchod je tu, kdo na něm bude tratit?

14 května, 2022 0 Od Martin Havel

FIFA a EA již oficiálně nebudou partnery. EA se osamostatňuje a FIFA tvrdí, že i tak hry s její licencí budou vycházet. Komu tento rozchod prospěje?

Fotbalová asociace FIFA a herní gigant EA se definitivně rozcházejí. Informaci potvrdily obě strany a my tak můžeme bilancovat, co novinka přinese. Společnost Electronic Arts se totiž rozhodla nepřistoupit na výrazné navýšení ceny licencí od FIFA a bude tak radši bez nich, ale se svými penězi. A toto rozhodnutí je strategicky podle nás zcela správné. Nechat se totiž tlačit do nevýhodné pozice by pro EA nedávalo příliš smysl a společnosti by to v ničem neprospělo.

Ostatně, z EA zaznělo, že jde vlastně jenom o jméno na krabičce a je to pravda. Nastat takováto situace před dvaceti lety, kdy FIFA měla silnou konkurenci, lidé kupovali fyzické kopie her a informace o nich nebyly na každém rohu, řekl bych, že EA dělá obrovskou chybu. Teď? Rozhodně ne. Nestane se vám, abyste přišli za rok, dva do obchodu a hledali tam FIFA 24 a nenašli ji. Prostě budete vědět, že hledáte EA Sports FC a nebo vám to prodejce rychle vysvětlí.

Rebrand je podle mě dobrým krokem i vzhledem k tomu, že EA už delší dobu zvažuje přechod na free to play model, případně by se mohlo časem přesouvat k live service modelu a tomu by název EA Sports FC slušel o mnoho více. FIFA je totiž už za ty roky vyloženě spojena s tím, že prostě za ní čekáte číslovku.

FIFA sama naopak hovoří o tom, že hry FIFA budou vycházet i nadále. Znamená to tedy, že nejspíše plánuje EA konkurovat. Jak přesně to ale chce asociace udělat, to zůstává záhadou. Ve světě, kde EA má naprostý monopol na trhu herních fotbálků jen těžko věřit tomu, že by se někomu podařilo v nejbližších letech sesadit tohoto krále z trůnu. FIFA je zde jasným poraženým. Přijde o peníze, prestiž spojenou s herní značkou a ještě o možnost propagace skrze ni.

Ztráta pro EA je naopak minimální. Společnost správně vyhodnotila, že partnerství s FIFA za nabízených podmínek je spíše přítěží a tu se rozhodla odhodit. Jsme zvědaví především na to, co tento krok přinese hráčům. FIFA totiž podle EA dost často výrazně zasahovala například do obsahu samotné hry a my už se teď nemůžeme dočkat toho, jak se bude EA Sports FC vyvíjet bez těchto zásahů. Zároveň se trochu ukáže, co z věcí, které nám vadily, jdou za EA a které může mít na svém triku spíše FIFA.

Obrázek: EA.com