Valve představilo handheld herní počítač Steam Deck

Valve představilo handheld herní počítač Steam Deck

20 července, 2021 0 Od Martin Havel

Valve představilo nový handheld herní počítač, díky kterému si budete své oblíbené hry moci zahrát pohodlně i na cestách a nemusíte s sebou ani tahat těžké herní notebooky.

Hodně dlouho už se vedly řeči o tom, že by mohl vzniknout nový handheld, který by byl konkurencí pro Nintendo Switch. Konzole, která by obohatila trh o novou sílu na poli přenosného hraní, ale nikdo se k ničemu neměl tak dlouho, až Valve vytvořilo ne konzoli, ale rovnou přenosný počítač, se kterým můžete dělat prakticky vše, co se svojí stolní mašinou. Pojďme se podívat, co o novém přenosném herním zařízení od Valve víme.

Steam Deck bude vypadat velmi podobně jako Nintendo Switch. Na trh dorazí v prosinci a bude možné si ho pořídit ve třech variantách, které se budou lišit velikostí interního SSD úložiště. Za 399$ dostanete 64GB, za 529$ vám Valve nabídne 256GB a největší úložiště o velikosti 512GB pořídíte za 649$. Přesné ceny pro český trh zatím nejsou známé. Úložiště bude možné rozšířit i pomocí microSD karty.

Co se týče ovládacích prvků, najdete na Steam Decku dvě analogové páčky, d-pad i klasická tlačítka. Důležitým a unikátním pomocníkem budou potom touchpady ve stylu Steam Controlleru. Na své hry budete koukat na sedmipalcové obrazovce o rozlišení 1280×800. Nechybí ani gyroskop pro využití ovládání her pohybem.

Výdrž baterie by měla stačit na několik hodin používání. U méně náročných her, prohlížení webu a podobně se budete moci na baterii spolehnout asi sedm až osm hodin. Při hraní Portalu 2 budete mít možnost hrát asi pět až šest hodin, ale musíte se omezit na 30fps. Pokud budete hrát na maximální vytížení, měla by se výdrž pohybovat kolem dvou hodin.

Na baterii však nebudete odkázaní pořád. Pokud zrovna budete mít přístup k elektřině, můžete připojit zařízení do dokovací stanice. Skrze ni je potom možné ze Steam Decku v podstatě plnohodnotný počítač. Připojíte periferie, napojíte ho na monitor, můžete používat připojení přes bluetooth a nechybí ani ethernetový konektor.

Ačkoliv Steam Deck poběží na vlastním operačním systému SteamOS, který je založený na Linuxu, můžete na něj klidně nainstalovat třeba i Windows, pokud si to z nějakého důvodu budete přát.

Dáte novému konkurentovi Switche šanci?

Martin Havel

Obrázek: theverge.com