Search
Close this search box.

Jak se vyvíjí akvizice Activision Blizzard?

xbox ovladač konzole microsoft

Akvizice Activision Blizzard stále není u konce a v poslední době se kolem ní děli velké věci. A co vše se událo?

Jak se vyvíjí akvizice Activision Blizzard?

Není to žádný krátkodobý proces – již delší dobu se rozvíjí velká akvizice společnosti Activision Blizzard a není zcela jasné, zda tento obchod bude nakonec úspěšný. Odkoupit podnik za téměř 69 miliard dolarů není přece jen stejná věc jako každodenní nákup rohlíků v supermarketu. Taková koupě musí projít mnohými státními soudy a úřady, které mohou při sebemenší nesrovnalosti transakci zamítnout, a případné odvolání by vyžadovalo další finanční prostředky.

Zvlášť poté, co hlavní konkurent Activision Blizzard, japonské Sony, se pokouší akvizici zastavit. Sony však předložilo argumenty, které se ukázaly jako nedostatečné a často i odlišné od těch, které firma sama uváděla. A v posledních měsících se zdá, že akvizice je na dobré cestě k úspěchu.

Jedno vítězství, jedna porážka

Nedávno obě společnosti čelily Evropské komisi, která rozhodovala o povolení akvizice. Komise před samotným rozhodnutím zahájila vyšetřování, aby zjistila, zda se Microsoft nesnaží získat monopolní postavení. Toto vyšetřování začalo už na konci minulého listopadu a zaměřovalo se hlavně na cloud gaming, kde se podle některých naznačuje pokus o monopol. Vyšetřování ale vyvrátilo obavy, že si Microsoft monopol na cloudovém hraní staví a tak Evropská komise schválila akvizici Activision Blizzard.

Toto je sice malé vítězství, ale Microsoft před nejtěžším úkolem ještě stoji. Obě společnosti musí ještě překonat dvě velké překážky, které mohou akvizici potenciálně zastavit. Jedná se o Americkou obchodní komisi (FTC) a Britský úřad pro Hospodářskou soutěž a trhy (CMA). V případě britských úřadů již firma jednou neuspěla a podala odvolání. Akvizice se zde potýká hlavně s otázkou cloudového hraní, kde místní odboráři věří, že si Microsoft snaží vybudovat monopolní pozici. Teď nám nezbývá nic jiného, než abychom čekali na výsledek.

Obrázek: unsplash.com